CRI Haber Merkezi / Wang Juemian

Zimbabve’de Çin hükümetinin yardımıyla 2012 yılından bu yana toplam bin kuyu açıldı. 400 binden fazla kişi bu kuyulardan faydalanıyor. Bu kuyular, Çin ile Afrika arasındaki köklü ve sağlam dostluğun küçük bir yansıması.

Çin hükümeti dün, “Yeni Dönemde Çin-Afrika İş Birliği” başlıklı bir beyaz kitap yayımladı. Beyaz kitapta, Çin ile Afrika arasındaki iş birliğinden elde edilen sonuçlar kapsamlı şekilde ifade edildi. Çin’in Afrika’yla somut iş birliği iki ülkenin halklarına somut yararlar getirdi.

Çin ve Afrika, Covid-19 salgınıyla mücadelede birbiriyle yardımlaşıyor. Çin’in salgınla mücadelesinin en zor döneminde bazı Afrikalı ülkeler Çin’e para ve tıbbi malzeme bağışında bulundu. Afrika’da salgının ortaya çıkmasından sonra da Çin kıtaya yardım eli uzattı. Çin, şu ana kadar Afrika ülkelerine 200 milyon doz aşı tedarik etti. Çin’in Afrika’ya sağladığı yardımlar kıtadaki tüm ülkelere ulaştı. Çin ayrıca, 15 Afrika ülkesinin süresi 2020 yılı sonunda dolan faizsiz kredi borçlarının silineceğini açıkladı.

Çin, Afrika ülkelerine Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde de altyapı tesisi inşası yardımı sağlıyor.

Çin’in yardımıyla Afrika ülkelerinde inşa edilen ya da yenilenen demir yollarının uzunluğu 10 bin kilometreyi aştı. İnşa edilen ya da yenilenen kara yollarının uzunluğu da 100 bin kilometreyi geçti. Yaklaşık bin köprü ve yüz liman kuruldu. İnternet hizmetlerinin 700 milyon kullanıcıya ulaşması sağlandı.

Çin ayrıca, dijital ekonomi, havacılık, uzay ve yeni enerji gibi alanlarda Afrika’da bilim ve teknoloji yeteneklerinin yetiştirilmesine destek oldu. Çin, Afrika ülkeleriyle doğal afetlerle mücadele, uydu navigasyonu ve tarım alanlarındaki iş birliğini de güçlendiriyor.

Çin, Afrika halkına yarar sağlamak için çabalarken, bazı Batılı ülkeler ise Çin ile Afrika ülkeleri arasındaki ilişkileri bozmak için uğraşıyor.

Çin-Afrika İş Birliği Forumu kapsamında yeni tur bakanlar toplantısı kısa süre sonra Senegal’de düzenlenecek. Çin forumda, Afrika ile iş birliğinin gelecek üç yılına ilişkin kritik önlemler açıklayacak.

Çin ve Afrika daima en güvenilir dost ve en samimi ortak olarak kalacak. Uluslararası durumda ne gibi değişiklikler yaşanırsa yaşansın, hiçbir güç Çin-Afrika iş birliğini sarsamayacak!