CMG Haber Merkezi: Xu Yanqing

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün düzenlenen Çin Komünist Partisi ile Dünya Siyasi Partileri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “İnsanlığın ilerlemesi için önemli bir güç olarak siyasi partiler, doğru yönü tutarak halkın mutluğu ve insanlığın ilerlemesine dair tarihsel sorumluluğu üstlenmelidir” ifadesini kullandı.

Salgın ve köklü değişimlerin yaşandığı bir dönemde, insan toplumu çeşitli krizler ve meydan okumalarla karşı karşıya bulunmaktadır.

Bu arka planda düzenlenen ve ÇKP’nin şu ana kadar organize ettiği en yüksek seviyeli ve en büyük boyutlu küresel siyasi partiler zirvesi olan etkinlikten beklentiler yüksekti.

Xi Jinping, zirve sırasında 60’tan fazla ülkeden 500’den fazla siyasi parti lideri ve 10 binden fazla parti temsilcisiyle video konferans yoluyla buluşarak “Halkın Mutluluğu: Siyasi Partilerin Sorumlulukları” ana temasını ele aldı.

Xi, siyasi partilerin üstlenmesi gereken tarihsel sorumlulukları kapsamlı bir şekilde açıklayarak bir “ÇKP çağrısı” ortaya koydu.

Somut olarak, siyaset, ekonomi, toplum, ekolojik medeniyet ve küresel yönetişim gibi konuları içeren ÇKP’nin çağrısı, insanlığın ilerlemesinin sağlanmasına dair ortak bir hedefe işaret eder.

Arjantin Adalet Partisi Başkanı ve Devlet Başkanı Alberto Fernández, zirvede yaptığı konuşmada, Genel Sekreter Xi Jinping’in konuşmasının çok derin anlamlar taşıyarak çeşitli ülkelerdeki siyasi partilerin temsilcilerinin halkın mutluluğu arayışında üstlenmesi gereken sorumluluklar hakkında düşünmeleri için ilham verici olduğunu söyledi.

Xi, insanlığın karşılaştığı ortak sorunların daha iyi bir şekilde çözülmesi için Çin tarzı modernizasyonunun derinleştirilmesi, reformların kapsamlı bir şekilde derinleştirilerek dışa açılmanın genişletilmesi, tüm insanlığın refahını artırmak için büyük ülkeler ve partilerin sorumluluklarının yerine getirilmesi ve küresel yönetişimin aktif olarak iyileştirilerek çok taraflılığın hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Zimbabwe Afrika Ulusal Birliği-Yurtsever Cephesi (ZANU-PF) Başkanı, Birinci Sekreter ve Başkan Emmerson Dambudzo Mnangagwa, ZANU-PF’nin ÇKP’nin kendi ulusal durumuna dayanarak ülkeye önderlik edip büyük başarılar elde etmesine hayranlıkla baktığını ve ÇKP’nin başarılı tecrübelerinden çok şey öğrendiğini kaydetti.

Xi, konuşmasında “Kendi işimizi yerine getirerek 1 milyar 400 milyon Çin halkının daha güzel yaşama kavuşturulması ve insanlığın barışı ile kalkınmasına ilişkin yüce hedefin ilerletilmesi, ÇKP’nin kararlılıkla takip ettiği bir hedeftir” diye konuştu.

ÇKP, ikinci yüzyılın hedefine giden yeni yolda, çeşitli ülkelerin partileri ve siyasi örgütleriyle birlikte tarihin doğru tarafında ve insanlığın ilerlemesinin yanında bulunarak daha güzel bir gelecek yaratmak için çaba göstermeyi sürdürecek.