“Melez çeltiğin babası” olarak bilinen Çinli bilim insanı Yuan Longping’in cenaze töreni bu sabah düzenlendi.

Yuan Longping’in vefat ettiği 22 Mayıs’tan bu yana Birleşmiş Milletler dahil uluslararası kuruluşlar, çok sayıda ülkenin hükümet birimleri, uluslararası medya kuruluşları, internet kullanıcıları peş peş Yuan için başsağlığı mesajları paylaştı.

Mesajlarda, “Gerçekleştirdiği melez çeltik araştırmaları tüm dünyaya gıda sağladı”, “O gerçek bir gıda kahramanıdır”, “Milyarlarca insanın gıda güvenliğini sağladı.” gibi ifadeler kullanıldı.

Tüm bu olumlu değerlendirmeler, Yuan ve ekibinin geliştirdiği melez çeltik tekniğinin dünyaya dev katkılar sağladığını gösteriyor.

1970’li yıllarda, Çin’deki melez çeltik üretimi normal çeltiğe göre yüzde 20 daha yüksekti.

Tahıl üretimindeki yıllık artış, 70 milyon kişiyi daha besleyebilir. 1990’ların başında, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), gelişmekte olan ülkelerdeki gıda kıtlığı sorununu çözmek için melez çeltiği ilk stratejik önlem olarak listeleyerek Yuan Longping’i baş uluslararası danışmanı olarak atadı.

İstatistiklere göre, geçtiğimiz onlarca yılda Yuan Longping, 80’den fazla gelişmekte olan ülke için 14.000’den fazla kalifiye elemana eğitim verdi.

Şu anda Hindistan, Vietnam, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Brezilya vebirçok Afrika ülkesinde büyük ölçekte melez çeltik ekiliyor ve hektar başına ortalama verim, yerel üstün çeşitlerden yaklaşık iki ton daha yüksek.

2 milyon insanın kıtlıkla karşı karşıya kaldığı Madagaskar’da en büyük para birimi üzerine melez çeltik deseni basıldı.

Yuan Longping ve ekibi yalnızca dünya gıda güvenliğini iyileştirmek, küresel açlığı ve yoksulluğu azaltmakla kalmadı, aynı zamanda dünya barışının korunmasına önemli katkılarda bulundu.

Kevin adlı bir Amerikalı internet kullanıcısı, “Bu gerçekten uluslararası bir vizyona sahip olan bir kişi ve onu her zaman aklımızda tutacağız” diye yazdı.

Aslında Yuan Longping gibi dünyaya fayda sağlayan daha çok Çin hikayesi var. Çinli kadın bilim insanı Tu Youyou ve ekibi sıtmanın artemisinin ile tedavi edilmesi yolunu keşfederek dünya çapında milyonlarca sıtma hastasının hayatını kurtardı.

Çinli bilim insanları ve “Çin Planı”, dünyayı “ilaç ve gıda” endişesinden uzaklaştırmak için çalışmakta.