Global Times / Ding Gang

Pek çok yabancı, 91 yaşındaki birinin ölümüne bu denli üzülmeyi anlayamıyor ve soruyorlar “Yuan Longping kim?”

Bu bana 20 yıldan daha uzun bir süre önce çok tartışılan bir konuyu hatırlattı. O zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Çinli bir muhabirdim ve bazı Amerikalı bilim insanlarıyla Çin’in gelişimi hakkında röportaj yaptım. Çoğu gıda sorununu gündeme getirdi. Onların gözünde Çin, bu kadar kalabalık bir ülke olarak, gıdanın kendi kendine yeterliliğini pek fark edemiyordu.

Yuan, 1995 yılının Ağustos ayında, dokuz yıllık bir araştırmanın ardından melez çeltik yetiştiriciliği sistemindeki atılımları duyurdu ve bu tekniği büyük ölçekli uygulamaya getirdi. Yıllık ekim alanı 15 milyon hektara ulaştı ve ülke çapındaki tüm pirinç tarlalarının yüzde 50’sini oluşturdu. Pirincin yıllık büyümesi, İngiltere’nin tamamına eşit 60 milyonluk bir nüfusu besleyebilir.

Çin’in tahıl üretimi, 1949’da 113,2 milyar kilogramdan 2020’de 669,5 milyar kilograma yükseldi. Çin Tarım Sektörü Geliştirme Raporu 2020, Çin’in üç ana temel tahılının (pirinç, buğday ve mısır) kendi kendine yeterlilik oranının 2019’da yüzde 98,75’e ulaştığını gösterdi. Bu dönemde tarım arazilerinin büyüklüğü artmadı. Aslında, biraz azaldı. Yine de tahıl üretimi önemli ölçüde arttı. Artan çıktı, diğer mahsulleri ekmek ve gıda yapısını iyileştirmek veya endüstrileri ve taşımacılığı geliştirmek için kullanılabilir. Bir inovasyon şehri olan Shenzhen, tarım arazileri üzerine inşa edildi.

BATI, ÇİN’İ DAHA İYİ TANIMAYA ÇALIŞMALI

Batılı bilim insanlarının o zamanlar Çin’e ilişkin tahminleri gerçekten de sorunlarını analiz ediyordu, ancak Çin halkının bu sorunları çözme yeteneğine sahip olduğunu fark edemediler.

Eğer Yuan veya çeşitli alanlarda kendini adamış diğer Çinli araştırmacılar hakkında herhangi bir bilgileri olsaydı, bu kadar karamsar değerlendirmelerde bulunmazlardı. Üstelik bu, şimdi Batı’da popüler hale gelen “Çin çöküşü” teorisini soğutacak.

Elbette Batılı bilim insanları tüm sorumluluğu üstlenmemeli. Ne de olsa, onların Çin halkının yiyecek ve giyimiyle ilgili endişeleri tarihsel deneyimlerine dayanıyordu. Çin’e ilişkin anlayışları genellikle kendi deneyimleriyle, tarih ve geleneğin klişeleriyle sınırlıydı.

Çin tarihi hakkında biraz bilgi sahibi olan herkes, yiyecek ve giysinin halkı için ne anlama geldiğini bilir. Sık görülen büyük kıtlıklar, Çin tarihinde elzem bir bölümü temsil eder. ABD’de son yirmi ya da otuz yılda yayınlanan çocuk kitaplarında Çinliler solgun ve zayıf olarak tasvir edildi. Bu, genelde onların kıt anlayışlarını gösterir.

Belki de, kullanacakları 5G teknolojisinin Huawei adlı Çinli bir şirket tarafından yönetildiğini öğrenince şok oldular. Ancak o zaman Çin hakkındaki tahminlerinin boşa çıktığını fark ettiler. Huawei bunu nasıl bu kadar büyüttü? Huawei’in arkasında Yuan kadar sıkı çalışan on binlerce insan var. Bu kişiler, bilinmeyen ve sıradan insanlardır. Çin halkı Yuan’ı anıyor ve onun temsil ettiği bilim insanlarının neslini onurlandırıyorlar. Yenilikçi ve mücadeleci ruhlarına saygı duyuyorlar.

Bu bilgilerin ışığı altında, Çin’i daha iyi anlamak için fikir değiştirmenin zamanı geldi. Çin halkı neden başarılı oldu? Batı’daki Çin hakkındaki birçok tahmin neden yanlış? “Çin çöküşü” teorisi Batı’da neden bugün de popüler?