China Daily

Geçen hafta cuma günü seansın kapanışında yuan ABD doları karşısında 6,4825’ten işlem görüyordu, geçen üç haftayla karşılaştırıldığında yuan 804 baz puan veya yüzde 1.26 oranında değer kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası Fed’in faiz oranındaki yükseliş olasılığının artmasıyla şahin politikaya dönme bağlamında, bu Çin para biriminin değer kaybetmeye devam edip etmeyeceği konusundaki endişeleri artırdı.  

Ancak bu tür kaygılar haksız. Yuan’ın son zamandaki değer kaybı, Fed’in haziran ayında agresif politika benimsemesine yol açan, üstelik doların güçlü biçimde toparlanmasına olanak sağlayan ABD’deki yüksek enflasyonun sonucudur. Yuan’ın daha önce dolar karşısında değer kazanması bir yere kadar piyasa duyarlılığı tarafından yönlendirildi, böylece doların toparlanması ve piyasa duyarlılığının istikrar kazanmasıyla, yuan’ın döviz kuru oranının belirli düzenlemelerden geçmesi muhtemeldir.

Çin’in son makroekonomik ve dış ticaret verileri yuan’ın döviz kuru oranının mantıklı bir aralıkta olduğunu gösteriyor. Çin’in yeni koronavirüs salgınının yayılmasını önlemedeki başarısı, derinleşen reform ve daha fazla dışa açılımın getirileriyle birleştiğinde yuan’ın istikrarlı döviz kuru oranı için temelin sağlamlaşmasına yardımcı oldu. 

DALGALANMALAR NORMAL HALE GELECEK

Yuan’ın kısa vadede önemli oranda değer kaybetmesi veya yuan’ın döviz kuru oranının değer kazanması için bir temel yoktur. İlk olarak Çin ekonomisi, istikrarlı bir gelişme durumunda makroekonomik ve para politikalarının ani bir değişiklik olasılığı olmadan sürekliliği, istikrarı ve sürdürülebilirliği devam ettirmesi bekleniyor. 

İkincisi, yuan varlıkları, Çin’in derinleşen reformu ve dışa açılmasını kabul etmesini yansıtan uluslararası yatırımcılar tarafından halen tercih ediliyor. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak Çin’in, ümit verici ekonomik beklentileri ve yeni bir üst düzey dışa açılım modelini teşvik etmek için aktif çabaları, uzun vadede yabancı yatırımları çekmeye devam edecek. 

Üçüncüsü, ABD ekonomisinin sürekli toparlanması, artan istihdam rakamları ve yükselen enflasyon baskılarıyla Fed’in aşırı likiditeyi kısmen kontrol etmesi bekleniyor. ABD ekonomisi toparlandığı ve salgın dünyanın birçok bölümünde henüz etkili biçimde kontrol altına alınamadığı için Fed’in politika normalleştirmenin yavaş hızı doların değer kazanma kapsamını sınırlandıracak. 

Kısaca, yuan’ın döviz kuru oranının devam etmesi ve mantıklı bir seviyeye ulaşması bekleniyor ve dalgalanmalar normal hale gelecek. Bu Çin’in piyasa odaklı reformunun kaçınılmaz sonucudur. Piyasa oyuncuları için en büyük risk, yuan için tek yönlü bir eğilime bahse girmek olacaktır.