1995 yılında dünyaya gelen Li Sijia, Çin Devlet Şebeke Şirketi Hangzhou Şubesi’nin 63 yıllık tarihinde yüksek gerilim hattında çalışan ilk kadın işçidir.

Yüksek gerilim hattında çalışan Li Sijia

 Li neredeyse her gün yüksek gerilim hattı üzerinde çalışıyor, 100 metreye kadar çıkabilen yüksek gerilim hattına kaç defa tırmandığını hatırlamıyor. Bir inceleme genellikle üç veya dört saat sürer ve bazen acil görevler olduğunda, yanında bir yemek kutusu taşıyarak öğle yemeğini yüksek irtifada yemek zorunda kalır.

İşten çıkan Li Sijia

 İşten çıkan Li Sijia, akranlarının çoğu gibi okumayı, müzik dinlemeyi, alışveriş yapmayı ve hayvanları sever. Ancak yüksek gerilim hattına tırmandığında kalın bir yalıtım elbisesi giyip, 10 kg’lık bir alet çantası taşıdığı ve bir güvenlik halatı bağladığı anda, Li hemen iş moduna döner.

Yüksek gerilim hattında çalışan Li Sijia

Arkadaşları onun yüksek gerilim hattında çalışmasını anlayamadı. Yüksek lisans eğitimi yaptığında Yüksek Gerilim ve Yalıtım Teknolojisi bölümünde okuyan Li Sijia, şöyle diyor: “Bu işi kendim seçtim. Bu alanda başarılar elde etmek istiyorsam öncelikle sağlam bir temel atmam ve tabandan başlamam gerekir.”

Li, “Yukarı çıkmazsam kendim bizzat iş çalışmazsam, bu cihazlarda nasıl ustalaşabilirim? Elektrik şebekesi endüstrisinin gerçek ihtiyaçlarını nasıl bilebilirim?” ifadelerini kullandı.