China Daily

Çin Cumhurbaşkanı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve ÇKP Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping, perşembe günü ÇKP’nin 100. kuruluş yıl dönümü kutlamalarında yaptığı açılış konuşmasında, merkezi hükümetin Hong Kong ve Makao Özel İdari Bölgeleri üzerindeki genel egemenliğini ve ulusal güvenliği korumak için iki özel idari bölgenin hukuk sistemlerinin ve mekanizmalarının uygulanmasının önemini vurguladı.

Her zaman olduğu gibi, Batılı medya kanalları Çin’in gönderdiği mesajı çarpıtmak için yaratıcılıklarını kullandılar. Birbiri peşi sıra Batılı haberlerde, Xi’nin konuşmasını, konuşmanın gerçek anlamını seçici olarak hesaba katmayarak ve Hong Kong’un “susturulacağını” ya da sadece merkezi hükümetin Hong Kong’un yönetiminde söz sahibi olmasının “sağlanacağını” ileri sürerek, yanlış yorumladılar.

Herhangi biri konuşmayı tam olarak dinlese ya da metnini okusaydı, Xi’nin “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini ve Hong Kong ile Makao’nun sahip olduğu yüksek özerklik dereceğini vurguladığını anlardı. Cumhurbaşkanı Xi açıkça, herhangi bir belirsizlik olmadan, “Çin’in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını korurken, Hong Kong ile Makao’da toplumsal istikrarı sağlayacağız ve iki özel idari bölgede kalıcı refah ile istikrarı devam ettireceğiz.” dedi.

Belirli Batılı medya kanallarının Xi’nin konuşmasını çarpıtmaktaki amacı “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini yanlış yorumlamak ve yüksek dereceli özerklik ile bağımsızlık arasındaki farkı belirsizleştirmeye çalışmaktır. “Bir Ülke, iki sistem” Hong Kong ve 7,47 milyon insanını yabancıların desteklediği siyasi güçler ve ayrılıkçıların şeytani ellerinden koruyan güvenlik çizgisidir.

Hong Kong, Çin’in bir parçasıdır ve Çin karşıtı kampanyalarını güçlendirmek için onunla siyasi oyunlar oynamaya çalışanlar başarılı olamayacaklar.

Ulusal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmesinden sonra bir yılın geçtiği çarşamba günü, Hong Kong polisi yasayı ihlal ettikleri şüphesiyle 117 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Zararlı unsurların elenmesi ile, yasa ve uygulama mekanizması Hong Kong’un gelişen bir ağaç olarak -her zaman yeşil olacak bir ağaç- sağlıklı biçimde büyümesini garanti altına alıyor.