China Daily / Song Luzheng

Önceden Kış Olimpiyatları, Yaz Olimpiyatlarından daha az dikkat çekiciydi. Yine de küresel ilgi, 2008’de Yaz Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapan Beijing’e odaklandı. Peki neden?

Cevap açık: Beijing, 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliğini Covid-19 salgını ve sözde “diplomatik boykot” çağrıları da dahil olmak üzere tüm olasılıkların üstesinden gelerek yapıyor.

İlk olarak, son 14 yılda dünyadaki konumu ve etkisi hızla artan Çin’in ev sahibi ülke olması Kış Oyunlarına olan ilgiyi artırdı. Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 2008’de 4,6 trilyon dolardı ve küresel toplamın yüzde 7,2’sini oluşturuyordu. Bugün ise Çin’in GSYİH’si 15,7 trilyon dolardan fazla ve küresel toplamın yaklaşık yüzde 18’ini oluşturuyor. 2008’de dünyanın en büyük üçüncü ekonomisiyken 2022’de ikinci sıraya yükseldi. On yıldan fazla bir süredir Çin’in küresel ekonomik büyümeye katkısı ise yüzde 30 civarındadır. Çin’in dünya ekonomisi için önemi, Ningbo Limanı’nın geçen yıl ağustos ayında yerel bir Covid-19 salgını nedeniyle kapanmasıyla o ayın küresel ticaretinde yaklaşık yüzde 2 puanlık bir azalmaya yol açmasından ölçülebilir.

ÇİN-ABD “STRATEJİK REKABETİ”

İkinci olarak, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki stratejik oyun yoğunlaştı. Bazı insanların yeni Soğuk Savaş olarak bile tanımladığı Çin-ABD “stratejik rekabeti”, dünyanın en önemli jeopolitik ve uluslararası gelişmesidir. Bütün bunlar, Beijing Kış Olimpiyatları öncesinde de kendini gösterdi. Olimpiyat Oyunları asla politize edilmemelidir fakat ABD, Çin’in Xinjiang Uygur özerk bölgesindeki temelsiz insan hakları ihlalleri suçlamalarına karşı sözde diplomatik boykot çağrısı yaparak Beijing Kış Oyunlarına güçlü bir siyasi renk kattı. Çin ile ABD arasındaki siyasi rekabette bazı ülkelerin ABD’yi desteklemesiyle küresel ilgi Beijing Kış Olimpiyatlarına odaklandı. Beijing Kış Oyunları’nın “tam boykot” çağrısında bulunarak 2028 Yaz Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak olan ABD, kendi ayağına kurşun sıktığını da biliyor olmalı. ABD, başarılı bir Kış Oyunları düzenleyerek bir kazan-kazan senaryosunu elde eden Çin’in hem kendi hem de dünya için hedeflerini gerçekleştireceğini biliyor. Yine de ABD, etkinliği sabote etmek için her türlü çabayı göstererek Kış Olimpiyatlarından siyasi sermaye elde etmeye çalıştı.

Üçüncü olarak, koronavirüsün başta son derece bulaşıcı Omicron varyantı olmak üzere yeni varyantlarının ortaya çıkması, küresel dikkatin Çin’e çevrilmesine neden oldu. Kış Olimpiyatları için binlerce yabancı sporcu, antrenör ve yetkiliye ev sahipliği yapan Çin’in virüsü kontrol altına alıp alamayacağı konusunda spekülasyon yapılmaya başlandı. Çin ise misafirperverlik ve salgın kontrolü arasında bir denge kurma konusundaki hassasiyetinin etkili olduğu kanıtlandı. Salgının ortaya çıkmasından bu yana Çin, insanların sağlığını önceliklendirme ilkesine bağlı kaldı. İnsanların yaşamlarını ve geçim kaynaklarını iyileştirmek için önlemler koyarak hedefler aldı. Böylelikle Çin, ithalat ve ihracatta büyük ekonomiler arasında en yüksek büyümeyi elde etti ve daha fazla yabancı yatırım çekti. Çin’in hem halk sağlığı hem de ekonomik cephedeki başarısı, sağlık sistemlerini ve ekonomilerini iyileştirmeleri için ABD ve Avrupa Birliği (AB) üzerinde büyük baskı yarattı.

2008 BEIJING YAZ OYUNLARININ EŞSİZ İHTİŞAMI DÜNYANIN HAYAL GÜCÜNÜ ELE GEÇİRDİ

Pandemiye verilen yanıt, Doğu ve Batı arasında kurumsal bir rekabet haline geldi ve iki taraf arasında güç yarışına yol açtı. Dolayısıyla, Çin’in Kış Oyunlarını düzenlerken virüsü kontrol altına alıp alamayacağı Omicron ve spor galasının ötesine geçen bir zorluktur. Özünde bu, Çin’in pandemi karşıtı önlemlerinin başarılı olup olmayacağı ve Batı’nın düşüş trendini tersine çevirip çeviremeyeceği sorusudur. ABD, Çin’in hedeflerine ulaşamamasını görmekten daha fazla bir şey istemez çünkü bu durum, iç baskıyı hafifletmeye yardımcı olacak, ABD’nin salgına karşı politikalarının başından beri haklı olduğunu kanıtlayacak ve Çin’i bilime meydan okuyan bir ülke tasvir edilmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, Çin için Kış Olimpiyatlarının ev sahibi olarak pandemiyi kontrol altına alma mücadelesi, 2008’de Yaz Olimpiyatlarına başarıyla ev sahipliği yapmaktan çok daha zorlayıcıdır.

Dördüncü olarak, 2008 Beijing Yaz Oyunlarının eşsiz ihtişamı dünyanın hayal gücünü ele geçirdi. İki yılı aşkın bir süredir küresel olarak salgın ile mücadele edildiğinden, insanların güvenini yeniden kazanmak ve küresel halk sağlığı krizinin etkin bir şekilde üstesinden gelme taahhüdünü yenilemek için muhteşem bir Olimpiyat Oyunlarına şiddetle ihtiyaç duyuluyor. Dünya; basit, güvenli ve muhteşem bir Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yaparak Çin’den bir sürpriz daha yapmasını istiyor. Tüm dünyayı sarsan pandemiye rağmen Beijing Kış Olimpiyatlarının zamanında yapılmasının bir mucize olduğunu söylemeye gerek bile yok. Bu, başlı başına Beijing Kış Olimpiyatlarının insanlığa büyük bir katkısıdır.