Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye’den yurt dışına gidiş ya da dönüş yapacak olan kişilere yönelik olarak koronavirüs önlemlerinin güncellendiğini duyurdu.

Açıklamada yurt dışından Türkiye’ye gelecek olan yolcuların son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz etmesi gerektiği hatırlatıldı. Bazı ülkelerin ise Türkiye’den seyahat eden yolcular için ek koronavirüs önlemleri getirdiği belirtildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçakla seyahat eden yolcular için uygulanan yeni tip koronavirüs (Covid-19) kurallarının son güncel tablosunu paylaştı.

4 ÜLKE İÇİN EV KARANTİNASI ŞARTI

İngiltere, Brezilya, Güney Afrika ve Danimarka’da bulunmuş yolcuların Türkiye’ye uçuşu bulunan farklı bir ülke üzerinden giriş yaparlarsa son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR testinin yanı sıra, 14 günlük ev karantinasında kalma zorunluluğu bulunuyor.

ABD, VİRÜSE YAKALANAN KİŞİLERİN İYİLEŞTİKLERİNE DAİR BELGE İSTİYOR

Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gidecek 2 yaş ve üstü kişilerin uçuştan önceki 3 takvim günü içinde koronavirüs testi yaptırma ve negatif sonuçlarını yazılı olarak uçuş öncesinde ilgili hava yolları yetkililerine ibraz etme zorunluluğu bulunuyor.

Daha önce virüse yakalanmış olan kişilerin ise uçuştan önceki 90 gün içinde koronavirüsten iyileştiklerine dair belgeyi sunmaları gerekiyor.

ALMANYA’YA GİRİŞTE 3 TEST İBRAZ ETMEK GEREKİYOR

Almanya’ya gidecek yolcuların ise negatif PCR’ın yanı sıra iki test sonucu daha sunması gerekiyor.

Kaynak: NTV