Yapay Zekâ Politikaları Derneği (AIPA) Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, Z kuşağının teknolojik altyapısı kuvvetli mesleklere yöneldiğini belirterek, “Yapay zekâ, gençlerin geleceğini ve meslek tercihlerini şekillendirmede ciddi bir rol oynuyor.” dedi.

Küçükşabanoğlu yapay zekâ ve Z kuşağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yapay zekânın meslekler üzerinde ciddi bir değişim etkisi yaratacağını vurgulayan Küçükşabanoğlu, Z kuşağının bu değişimin farkında olduğunu ve meslek seçimlerini bu dönüşüm doğrultusunda yapmak istediğini ifade etti.

“YAPAY ZEKÂ MÜHENDİSLİĞİ, EN KAZANÇLI MESLEKLER ARASINDA”

Küçükşabanoğlu, yapay zekânın sadece iş yapış biçimlerini değil, gelecekte meslekleri de büyük ölçüde dönüştüreceğini aktararak, şunları kaydetti:

“Yapay zekâ, bot izleme uzmanları, veri bilimcileri, otomasyon gibi yeni meslekler yaratacak ve insanlar tüm sistemlerin nihai denetimcisi olarak kalacak. Veri bilimcilerine yüzde 40 daha fazla para verileceği öngörülüyor. Yapay zekâ mühendisliği, en kazançlı meslekler arasında anılıyor.

Bir araştırmada, şirket yöneticilerinin yüzde 80’i yapay zekânın çalışanlarını daha verimli hale getireceğini belirtiyor. Yapay zekânın 2030 yılı itibarıyla küresel ekonomilere yaklaşık 16 trilyon dolar katkı yapması ve milyonlarca yeni iş oluşturması bekleniyor. Öte yandan, yapay zekânın iş kaybı yaratacağından endişe ediliyor. Yapay zekâ aslında işlerin verimini artırarak çalışanların daha rahat çalışmalarına yardımcı olacak.”

“Z KUŞAĞININ YÜZDE 40’I KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTİYOR”

Önümüzdeki dönemde en büyük ticari etkiyi teknolojinin yapacağını ve bunun lokomotifinin nesnelerin interneti, bilgi işlem ve yapay zekâ olacağını dile getiren Küçükşabanoğlu, “Yapılan bir araştırmaya göre, araştırmaya katılan gençlerin neredeyse yarısı teknoloji ile alakalı bir iş yapmayı planlıyor. Z kuşağı teknolojik altyapısı kuvvetli mesleklere yöneliyor. Z kuşağının yaklaşık yüzde 40’ı kendi işini kurmak istiyor.” diye konuştu.

Küçükşabanoğlu, Z kuşağındaki gençlerin geleceğin meslekleri olarak, bilişim, yazılım ve kodlama mühendisliği, dijital medya uzmanlığı, yapay zekâ mühendisliği, uzay teknolojileri, “YouTuber” ve “influencerlık” gibi alanları önde gördüğünü belirterek, “Dijitalleşen dünyada insanlar, belirsizlikle beraber gelen korku ve yenilik duyguları arasında gidip geliyor. Pandemi ile birlikte insanların hayatı hızla dijitalleşti. Dijitalleşen dünyaya ayak uydurabilmek için bilgili olmak gerekiyor. Bilgiye sahip olduktan sonra dijitalleşmeden korkmaya gerek yok.” değerlendirmesinde bulundu.