China Daily

Yeniş bir koronavirüs dalgası karşısında kalan Shanghai hastaneleri tedavi görmek isteyenlerden negatif nükleik asit test sonucu istemeye başladı. Ama ya acil bir durumda ne olacak? Geçen hafta yapılan basın toplantısında sorulan soruydu. Belediye sağlık komisyonundan Wu Qianyu buna açık, kesin bir yanıt verdi: “Kritik durumda olanlar ve acil tedaviye ihtiyacı olanların tedavi edilmesi zorunludur”. Wu kentteki kamu hastanelerinin devam eden Covid-19 salgını sırasında acil bölümlerini, az sayıda kliğini ve diğer kilit bölümleri açık tutmak zorunda olduklarını söyledi.

Acil durumlarla ilgili yeni önlemlerin, hastanelerin hastaların nakledilebileceği ara bölgeler kurmaları ve hastalar için özel operasyon odaları ayarlamaları istendiği için, diğer hastaları hiçbir şekilde tehlikeye sokmadığını belirtmek gerekir. Wu özellikle hastanelerin “nükleik asit testi sonuçlarını” beklediğini belirten hastaları tedavi etmeyi reddedemeyeceğini özellikle belirtti.

ACİL DURUMDA OLAN BİRİ İÇİN HER DAKİKA ÖNEMLİ

Bu yanıt zamanında geldi. Shanghai yeni salgın dalgasıyla mücadelede zor bir durumla karşı karşıya ama Covid-19 kent sakinleri için tek sağlık tehdidi değil, bebeklerini doğurmayı bekleyen hamile kadınlar ile kalp krizi geçiren insanlar ve tamamının tedavi edilmesi gereken diğer türden acil durumlar var.

Hastanelerin hastalardan negatif nükleik asit testi istemesi doğru ama bu testin sonucu 24 saatten önce alınamıyor. Gerçek şu ki, acil durumda olan biri için her dakika önemlidir, hatta bir saat ya da daha az bir gecikme yaşamla ölüm arasındaki farkı oluşturabilir. Hastaneler hayatları kurtarmak ve sağlığı korumak için var.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KORUMAK İÇİN TÜM ÖNLEMLER ALINMALI

Shanghai belediye yönetiminin tutumunu yansıtan Wu’nun yanıtı bu sorunu ele aldı. Acil tedavi gerektiren hastaları belirleyerek ve ihtiyaç duydukları bakımı vererek, hastaneler hayatları kurtarma görevlerini daha iyi yapabilirler. Aynı zamanda, acil hastaları tedavi eden doktor ve hemşireleri korumak için tüm önlemler alınmalıdır, çünkü onlar tedavi ettikleri hataların virüs kapıp kapmadığını bilmiyorlar. Onların da kendilerini korumaları ve mümkün önlemleri anlamaları gerekir.