Haber: Ersoy İrşi

Açılış tarihi 1 Temmuz’a ertelenen sinema salonları hazırlık çalışmalarına başladı. Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği Genel Sekreteri Fevzi Genç ile sektörün bu yıldan beklentilerini ve açılış çalışmalarını konuştuk.

Son iki yıldır sinema salonları darbe üstüne darbe yedi. 2019 yılında film yapımcıları ve zincir sinema salonları arasında yaşanan “mısır savaşları” nedeniyle en verimli geçecek aylarından sinema salonları mahrum kaldı. 2020 yılında bir önceki yılın açığını kapatmak için yola çıktılar fakat bu sefer de koronavirüs ikinci darbeyi indirdi.

Geçen yıl kasım ayından itibaren kapalı olan sinema salonlarının normalleşme kapsamında 1 Haziran gününden itibaren sinema salonlarının açılmasına izin verildi. Ancak sektör hazır olmadıklarını Kültür ve Turizm Bakanlığına ileterek açılış tarihini 1 Temmuz’a erteletti.

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği Genel Sekreteri Fevzi Genç,  erteleme nedenlerini, 2021 yılından beklentilerini ve hazırlık çalışmalarını anlattı.

“TÜM SEKTÖR ORTAK HAREKET EDİYORUZ”

Açılışı erteletme nedenin güçlü başlangıç yapmak olduğunu belirten Genç, şunları söyledi:

“Biz işletmeler gibi münferit açılmıyoruz. Tüm sektör ortak hareket ediyoruz. Film yapımcılarının ve göstericilerinin uyumlu çalışması gerekiyor. Vizyona çıkacak filmlerin reklam ve tanıtım süreçleri var. Bunlar için de 2-3 haftalık bir süreye ihtiyacımız var. Film yapımcılarının bir kısmı da uluslararası şirketler. Özellikle Amerika bizim için çok önemli. Onlar da filmlerini planlarken bir uyuma bakıyorlar. Bütün bu süreci Bakanlığa ilettik. Onlar da hızla erteleme talebimizi kabul etti.”

SEYİRCİ DE SEKTÖR DE İSTEKLİ

Geçen yılki normalleşmede salonlar açıldığında film yokluğu nedeniyle iyi bir dönem geçirememiş ve zarar edilmişti.

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği Genel Sekreteri Fevzi Genç,  salonların bu yılki açılış koşullarına ilişkin şöyle konuştu:

“Bu yıl film sayısı geçen yıla göre farklı. 2020’de Temmuz ayında açılmıştık ve elimizde gösterecek film yoktu. Sonrasında kendimiz salonlarımızı kapatmayı talep ettik. Bu yıl açılmak için çok istekliyiz. Çünkü artık elimizde film var. Amerika’da da işler yoluna girdi. Sinemanın başkenti diyebileceğimiz New York ve Los Angeles’ta sinema salonları açıldı ve filmler de vizyona girmeye başladı. Oradan da gelecek filmler olması bizi açılmak için çok istekli kılıyor. Seyircinin özlemi, film yapımcıları ve göstericilerinin arzusu oldukça iyi durumda. Tek sıkıntımız yaz sezonu olması. Sinema salonları için bu sezon genel olarak zarardır. Ama buna da atlatmak istiyoruz ve ülkemizin normalleşmesine katkı sunmak istiyoruz. Seyircimizin özlemini gördüğümüz için zarar edeceğimizi bile bile açıyoruz. Bu durumdan da şikâyetçi değiliz.”

“GÜÇLÜ VE BAŞARILI AÇILIŞ YAPACAĞIZ”

Açılış için özel kampanyalar planladıklarını söyleyen Genç ,”Bugünden itibaren çalışmalara başladık. Kampanyalarımız, ücretsiz biletlerimiz olacak. Sosyal medya ve reklam çalışmaları yapacağız ama bunun da yanında yurt dışından büyük bütçeli filmlerin gelişini sağlayacağız. Bakanlık ile birlikte kamu spotları hazırlayacağız. Güçlü ve başarılı bir açılış yapacağımıza inanıyorum.” dedi.