İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran Atom Enerjisi Kurumu (İAEK) ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) arasında imzalanan geçici anlaşma nedeniyle Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dahil yetkilileri Yargı Erki’ne şikâyet eden Meclise tepki gösterdi.

Mehr Haber Ajansı’na göre, Zarif, imzalanan anlaşmanın, Mecliste onaylanan “Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı” yasasına uygun olduğunu belirtti.

Meclisin dün Cumhurbaşkanı Ruhani ve UAEA ile varılan uzlaşmada yer alan diğer yetkilileri Yargı Erki’ne şikâyet etmesini eleştiren Zarif, “İAEK Başkanı Ali Ekber Salihi’nin UAEA’yla yaptığı anlaşma bir başarıydı. Eğer İran Meclisindeki milletvekilleri, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyinin kararını görmüş olsalardı Mecliste bu gereksiz davranış meydana gelmezdi.” dedi.

Öte yandan İran lideri Ali Hamaney’in Keyhan gazetesindeki temsilcisi Hüseyin Şeriatmedari de milletvekillerinin yapılan anlaşmadan şikâyet etmelerinin yersiz olduğunu kaydetti.

Muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen gazetedeki makalesinde Şeriatmedari, “Milletvekilleri dostlarımız şikâyet ediyorlar ama bu derecede önemli bir mevzu İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin müdahalesi olmadan gerçekleşemez.” ifadelerini kullandı.