Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batılı şirketlerin hâlâ çeşitli bahaneler altında Rusya pazarında kalmaya devam ettiklerini belirterek, Rusya’ya yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılması gerektiğini söyledi.

Alman haftalık Die Zeit gazetesine açıklamalarda bulunan Zelenskiy, “Rusya Devlet Başkanı Putin tıpkı Ukrayna gibi Avrupa’yı da parçalamak istiyor. Moldova, Gürcistan, Baltık Devletleri hatta Polonya’nın da tehdit altında bulunduğundan eminim. Rusya başka bir devlete saldırma kabiliyetine sahip olduğu sürece tüm kıta tehlike altındadır.” dedi.

Zelenskiy, Rusya’nın ülkesine açtığı savaşta halkıyla birlikte olduğunu belirterek, “Benim için en iyi korunma bu. Rusya işgale hazırlandığında, Putin Ukraynalıların ülkelerini bu kadar güçlü bir şekilde savunmasını beklemiyordu. Kremlin, Sovyetler Birliği’nin Hitler’e karşı yürüttüğü gibi, bu savaşın bizim için bir vatanseverlik savaşı olacağını beklemiyordu. Putin’in adamları Ukrayna’yı tanımıyor. Ama biz böyleyiz. Ukrayna yanınızdayken kendinizi güvende hissedersiniz. Bu, Batı’daki birçok kişinin ders alması gereken bir ilkedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kendisinin Ukrayna’da ve Kiev’de olduğunu ifade eden Zelenskiy, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kendisini ülkeden çıkarmayı teklif etmesine ilişkin, “Hayır. Amerikalılar beni yanlış değerlendirdi. Ben halkımla kalıyorum.” ifadelerini kullandı.

“RUSYA’YA DAHA SIKI YAPTIRIMLAR UYGULANMALI”

Zelenskiy, Batı’nın Ukrayna’ya askeri desteğinin zamanlaması konusuna değinerek, Rusya’nın askeri operasyonunun başlamasından çok önce yaptırımların uygulanması çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Bu yapılmadı. Dedim ki Ukrayna’yı öyle bir şekilde destekleyin ki güvenliğimiz garanti altına alınsın. Bu da yapılmadı. Şimdi işgal altındayız. Rus birlikleri şehirlerimizi mahvediyor ve mültecileri sokaklarda vuruyor. Anlıyor musunuz? Mültecileri bile öldürüyorlar. Füzeleri konutları, üniversiteleri ve kiliseleri vurdu. Bu barbarlıktır. Evet, silah alıyoruz. Ama barbarlık bitmediği için daha fazlasına ihtiyacımız olduğu açık.”

Yaptırımların yeterli olmadığını vurgulayan Zelenskiy, Batılı şirketlerin hâlâ çeşitli bahaneler altında Rusya pazarında kalmaya devam ettiklerini aktardı. Zelenskiy, Rusya’ya yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılması gerektiğini ifade ederek, “Bu şimdi olmazsa, Baltık devletlerini, Polonya’yı, Moldova’yı, Gürcistan’ı ve diğer tüm Rus komşularını işgalden korumak için daha fazlasını yapmanız gerekir. Yaptırımlar daha sıkılaştırılmalı.” diye konuştu.