Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın ülkesine düzenlediği ve yaklaşık bir aydır süren askeri operasyon karşısında bu ülkeye yönelik başka yaptırımların ve başka baskıların uygulanması gerektiğini söyledi.

Zelenskiy, İtalyan parlamentosunun üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin özel ortak oturumuna video konferans yöntemiyle bağlanarak ülkesindeki durumu aktardı.

Oturuma başkanlık eden Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico ve Senato Başkanı Maria Elisabetta Alberti Casellati, Zelenskiy’e söz vermeden önce Rusya’nın saldırısını kınadıklarını ve Ukrayna’nın yanında olduklarını bildirdi.

Zelenskiy, İtalyan parlamenterlere hitabında, sabah saatlerinde Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus ile telefonda görüştüğünü belirterek, Papa’ya bütün Ukrayna halkının bir orduya dönüştüğünü söylediğini anlattı.

İtalya’nın savaştan kaçan Ukraynalılara kucak açmasını daima hatırlayacaklarını dile getiren Zelenskiy, “Ukraynalılar olarak pandemi döneminde biz de size doktorlar gönderdik. Aynı şekilde sel sırasında siz de bize yardım ettiniz. Bütün bunları çok takdir ediyoruz ama işgal 27 gündür, neredeyse bir aydır sürüyor, bu nedenle (Rusya’ya yönelik) başka yaptırımlara, başka baskılara ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı, geçen hafta Floransa’daki bir toplantıda savaşta 79 çocuğun hayatını kaybettiği bilgisini paylaştığını hatırlatarak, “İşte bugün bu sayı 79’dan 117’ye yükseldi. Rus işgali aileleri yok ediyor. Savaş Ukrayna kentlerini yıkmaya devam ediyor. Bazıları yarım milyon nüfusu olan Mariupol gibi, aynı Cenova gibi kentler harap oluyor. Cenova’nın tamamen harap olduğunu düşünün. Kiev’de işkence yapıyorlar, çocukları kaçırıyorlar, mallarımızı kamyonlara yükleyip kaçırıyorlar. Bu, Avrupa’da en son Naziler tarafından yapıldı.” ifadelerini kullandı.