Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Afganistan’ın uluslararası toplumun beklentisine daha çok uyum göstererek, dışa açık ve kapsayıcı bir siyasi çerçeve oluşturup, ılımlı, istikrarlı ve sağlıklı politikalar uygulamasını arzuladıklarını kaydetti.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Afgan Talibanı’nın geçici hükümetin uluslararası toplum tarafından daha çok tanınması için Çin’den yardım talep etmesi konusunda değerlendirmede bulundu.

Zhao, Afganistan geçici hükümetinin kurulduğu günden bu yana aktif dış temaslar gerçekleştirdiğine, birkaç ülkenin de somut şekilde Afganistan’la temas ve diyaloğu sürdürdüğüne dikkat çekti.

Zhao, “Uluslararası toplum, kalıcı istikrar ve gelişme gerçekleştirilmesi amacıyla Afganistan’ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı göstererek, Afgan halkının ülkenin durumuna uygun gelişme yolu seçmesine destek vermeli. Afgan Talibanı, uluslararası toplum tarafından tanınmak için bir an önce bütün terör güçlerine darbe indirmeli, dünya ülkelerine, özellikle de komşularına dostça yaklaşmalı.” diye konuştu.