Amerika Birleşik Devletleri (ABD) -Avrupa Birliği (AB) Zirvesi dün Brüksel’de düzenlendi. Zirve bildirisinde, Çin ekonomik zorlama ve dezenformasyon yaymakla suçlanırken, Xinjiang, Tibet, Hong Kong, Taiwan, Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi gibi Çin’le ilgili bir dizi sorun yine gündeme getirildi.

Aynı bildiride, AB ve ABD’nin Çin’le kendi çoklu pozisyonları çerçevesinde yoğun istişareler ve iletişim yürütecekleri ve iklim değişikliği, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve belirli bölgesel meseleler konusunda Çin’le yapıcı temasları koordine edecekleri belirtildi.

Bugünkü olağan basın toplantısında zirve bildirisiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD-Avrupa zirvesi açıklamasının ilgili içeriğinin ikili ilişkilerin normal gelişiminin kapsamının çok ötesine geçtiğini söyledi.

“BAŞKALARINA ÖĞRETMENLİK YAPACAK DURUMDA DEĞİLLER”

Bildirinin Çin’in iç işlerine makul olmayan bir şekilde müdahale ettiğini söyleyen Sözcü Zhao, “ABD’nin ve AB’nin yapması gereken, kendi ciddi sorunları üzerinde düşünmektir, başka ülkelerin öğretmeni olacak durumda değiller.” dedi.

Zhao Lijian, Çin’in herhangi bir ülkenin kendi çıkarlarını ve gereksinimlerini diğer ülkelere dayatmasına, üçüncü ülkeleri hedefleyen küçük çevre ve grup politikalarına ve dünyanın ideolojik çizgilerle bölünmesine karşı çıktığını vurguladı.

Sözcü, ABD ve Avrupa’nın Çin’le ilişkisini “iş birliği, rekabet ve rakip” olarak konumlandırmasının Çin’in çıkarlarına zarar verirken, aynı zamanda Çin’den yararlanmayı amaçladığını söyledi.

Sözcü, ABD ve Avrupa’nın çağın barışçıl kalkınma, iş birliğiyle ortak kazanç gerçekleştirme şeklindeki eğilimine ayak uydurarak ve Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü ile ilkelerine sadık kalarak, çok taraflılığı korumaları, Covid-19 gibi küresel sınamalarla mücadelede kendi yükümlülükleri yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

Zhao Lijian, “Bu tür bir argümana inanan ve bunu savunan insanların ya kendi IQ’larıyla ilgili bir sorunu var ya da Çinlilerin IQ’sunu hafife alıyorlar.” dedi.