Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian dün dünya mirası adaylığı başarısından dolayı Quanzhou şehrini tebrik etti.

Sözcü Zhao, bunun uluslararası toplumun medeniyetler değişimi ve birbirinden öğrenmenin teşvik edilmesi, sürdürülebilir kalkınmanın hızlandırılması, insanlığın kader ortaklığının oluşturulması alanında Quanzhou projesinin somut öneme ve tarihi değere sahip olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

Quanzhou Çin’in 56’ıncı dünya mirasları kenti oldu.

Zhao Lijian, “Quanzhou 10 ila 14’üncü yüzyıla ait bir dizi kültürel mirasın günümüze kadar korunmasını sağladı. Bu, Çin’in dünya miraslarının korunması alanında harcadığı ısrarlı çabalarının bir parçasıdır” dedi.

Zhao Lijian, 1985 yılında Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Antlaşması’na katılmasından bu yana Çin’in tarihe ve halka karşı sorumluluk ruhuyla antlaşmanın ilgili kurallarını ciddiyetle yerine getirdiğini, mirasların korunması kabiliyeti ve seviyesini sürekli yükselttiğini ve dünya miraslarının korunması davasına katkıda bulunduğunu söyledi.

Sözcü Zhao, “Geleceğe bakılırsa Çin, tüm insanlığın kültürel mücevherleri ve doğal hazinelerini ortaklaşa korumak için dünyadaki çeşitli ülkeler ve UNESCO ile birlikte çaba göstermeye hazır” diye konuştu.