Çin’in Henan eyaleti dün aşırı şiddetli yağışla karşılaştı. Eyalet merkezi Zhengzhou kentinin meteorolojik gözlemevlerinde günlük yağış miktarı, meteorolojik kayıtlardan bu yana tarihi değerleri aştı.

Çin Ulusal Sel Kontrolü ve Kuraklıkla Mücadele Başkomutanlığı bugün saat 3’te sel kontrolü acil durumunu seviye Ⅲ’ten seviye Ⅱ’ye yükseltmeye karar verdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, sel önleme ve afet yardımı çalışmaları konusunda talimat verdi. Xi Jinping, Henan gibi yerlerin yoğun yağışla karşılaştığını ve Zhengzhou gibi şehirlerde ciddi su birikintilerinin yaşandığını, bazı nehirlerin uyarı su seviyelerini aştığını, demiryollarının ve uçuşların askıya alındığını, yağışların ağır can ve mal kayıplarına neden olduğunu ifade etti.

Xi Jinping, her düzeydeki kadroların her zaman halkın can ve mal güvenliğinin korunmasını ilk sıraya koyması ve kayıpları en aza indirmesi gerektiğini vurguladı. Xi ayrıca Halk Kurtuluş Ordusu, Silahlı Polis Gücü, Ulusal Sel Kontrolü ve Kuraklıkla Mücadele Başkomutanlığı, Acil Durum Yönetimi Bakanlığı, Su Kaynakları Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’na eşgüdümlü bir şekilde afetle mücadele talimatı gönderdi.

Xi Jinping, afet nedeniyle insanların tekrar yoksulluğa dönmesinin ve büyük afetten sonra salgının ortaya çıkmasının önlenmesi gerektiğini dile getirdi.

ZHENGZHOU’DA 12 ÖLÜM

18 Temmuz saat 18:00’den bugün saat 0:00’a kadar Henan eyaletinin Zhengzhou kentinde kümülatif ortalama 449 mm yağış ile şiddetli ve aşırı yağmur fırtınaları meydana geldi. Zhengzhou kentinin Zhengzhou, Dengfeng, Xinmi, Xingyang ve Gongyi adlı 5 gözlem istasyonundaki günlük yağış, meteorolojik kayıtlardaki tüm değerleri aştı. Dün saat 16:00-17:00 arasında Zhengzhou istasyonundaki yağış 201,9 mm’ye ulaştı. Bu oran Çin’in kıtasındaki saatlik yağış rekorunu kırdı.

Zhengzhou kentinin bazı yerlerinde ciddi su basması meydana geldi. Kentin demiryolları, otoyolları ve sivil havacılığı ciddi şekilde etkilendi. 100 bin kişi nakledildi. Sel Zhengzhou’da 12 kişinin ölümüne neden oldu. Kentteki tüm metro hatları durduruldu.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) 730 komutan ve askeri olay yerine gönderdi. Bunun yanı sıra, silahlı polisten bin 159 personeli ve 60’tan fazla araç, itfaiye ekiplerinden 6 bin 760 itfaiyeci ve bin 383 araç, 690 milis, 35 çıkartma gemisi ve 25 bin 784 kurtarma ekipmanı afet yerinde kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.