Tsinghua Üniversitesi ile Brookings Kurumu tarafından dün “Hızlı Toparlanmanın Doğru Yörüngesi: Çin-ABD Covid-19 Salgınının Önlenmesi ve Kontrolü ile Tedavi İş Birliği Forumu” düzenlendi.

Forumda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin’den halk sağlığı ve tıp uzmanları iş birliği konularını ele aldı.

Çin Ulusal Sağlık ve Sağlık Komisyonu’nun üst düzey uzman grubu başkanı Zhong Nanshan, Çin’in aşılama oranının Haziran ayında yüzde 40’a ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Zhong Nanshan, ekonomik toparlanmanın sağlanabilmesi, okulların yeniden başlaması ve sosyal faaliyetlerin kademeli olarak yeniden tesis edilmesi için, tüm ülkenin uzun vadeli kapanmaması gerektiğini, bu nedenle sürü bağışıklığı oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Zhong Nanshan, “Çok sayıda insanı hasta ederek kitlesel bağışıklama sağlanamaz. Bu bilime dayalı olarak aşılama ile sağlanmalıdır. Küresel grup bağışıklığı en az 2 ila 3 yıl, hatta daha uzun sürer. Çin’de, altısı klinik faz III’te olmak üzere 60 farklı aşı projesi devam ediyor.” dedi.

Zhong Nanshan ayrıca küresel olarak İsrail’in yüzde 92,46, BAE’nin yüzde 60, İngiltere’nin yüzde 30 ve ABD’nin yüzde 22 ile aşılanan nüfusun en yüksek oranına sahip olduğunu, ancak Çin’in yüzde 3,56’te kaldığını belirtti.