Çin Mühendislik Akademisi’nden doktor Zhong Nanshan, yıl sonuna kadar aşılama oranının yüzde 80’e çıkabileceğini, ancak şu andaki aşı üretim kapasitesinin daha da artırılması gerektiğini belirtti.

Son zamanlarda, Çin’in ana kesiminde salgın vakaları meydana geldi. Buna değinen Zhong Nanshan, bir yandan Covid-19 aşısına yönelik güçlü bir iç talebin olduğuna, diğer yandan Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) aşı talebinin de acil olduğuna dikkat çekerek birçok ülkenin Çin’den aşı beklediğini söyledi. Zhong, Çin’in aşı üretim kapasitesini artırması gerektiğini vurguladı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yayımlanan verilere göre, 28 Mayıs itibarıyla, Çin’in ana kesiminde uygulanan doz sayısı 602 milyon 991 bini aştı.

“Sürü bağışıklık bariyeri ne zaman kurulabilir?” sorusunu yanıtlayan Zhong Nanshan, aşının koruma oranı yüzde 70’e ulaşması şartına göre, sürü bağışıklığının oluşturulabilmesi için Çin’deki aşılanma oranının yaklaşık yüzde 80’e ulaşması gerektiğini ifade etti.

Zhong ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) uluslararası bir sağlık krizi komitesi kurmayı arzu ettiğini söyledi.

Zhong, “Söz konusu komite, iklim değişikliği, küresel ısınma ve hava kirliliği alanlarında olduğu gibi bazı küresel politikalar oluşturabilir, aynı zamanda bunu desteklemek için yeterli bütçe ayırma hakkına da sahip olabilir. Böylece Covid-19 salgını gibi aniden çıkan kamu sağlık olaylarına yanıt verme yeteneği daha yükseltilebilir.” dedi.