Çin Mühendislik Akademisi’nden solunum hastalıkları uzmanı Zhong Nanshan ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, dün Edinbugh Üniversitesi tarafından düzenlenen salgını önleme temalı bir video konferansa katıldı.

Zhong Nanshan, bir yıl içinde salgının nasıl olacağını kestirmenin zor olduğunu ancak kişisel olarak iyimser tutumla yaklaştığını ifade etti.

Ekonominin yeniden başlatılması için çok acele etmemek lazım

Anthony Fauci, ekonominin yeniden toparlanmasında çok acele edilmemesi gerektiğinin ve aksi takdirde salgının bir kez daha ortaya çıkacağını belirtti. Fauci ayrıca, hareketler yavaş olursa, acı ve yavaş bir süreç yaşanacağını sözlerine ekledi.

Zhong Nanshan, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında her milyonda tespit edilen vaka oranı ve ölüm oranı konusunda Çin’in en düşük konumda olduğunu kaydetti ve şu ifadelerde bulundu:

“18 yıl önce SARS’tan ders aldık. Bu kez yeni koronavirüs (Covid-19) salgınıyla karşı karşıya bulunulduğunda daha erken yanıt verdik. Örneğin mahalle düzeyinde yayılmayı kesme ve şehir karantinası gibi önlemler aldık.”

Ekonominin toparlanmasının acil olmaması gerektiğini ve üretimin yeniden başlatılması için uzun zaman harcadıklarını dile getiren Zhong Nanshan, geçen yılın ilk yarısında Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) düştüğünü, ancak ikinci yarıda toparlandığını, bunun sıkı salgın önleme tedbirleri şartıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Zhong Nanshan, “Salgını kontrol altına alamasaydık, ekonomik faaliyetleri yeniden başlatmazdık.” dedi.

AŞI VE SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI 

Çinli bilim insanı Zhong Nanshan, sürü bağışıklığını elde etmek için bazı bilim dışı veya insani olmayan yöntemlere başvurulmasının yanlış olduğunu ve aşıların Ar-Ge ve piyasaya çıkmasıyla birlikte dünya çapında en az 2-3 yıl alacağını ifade etti.

Zhong Nanshan ayrıca, virüs mutasyonunu önlemek için daha iyi aşıların tasarlanması ve küresel iş birliğinin gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra Zhong Nanshan, aşılamadan sonra koruma tedbirlerinin devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.

VİRÜSE KARŞI TÜM ÜLKELER AYNI GEMİDE  

İki bilim insanı en çok küresel iş birliğine değindi.

Anthony Fauci, ulusötesi iş birliği yapılmazsa, virüsün ülkeler arasında yayılma sürecinde hızla mutasyona uğrayacağını ve bunun bir şekilde salgını başarıyla kontrol altına alan ülkeleri etkileyeceğini kaydetti ve “Hızla mutasyona uğrayan virüs karşısında hiçbir ülke tek başına hayatta kalamaz” diye konuştu.

Aynı görüşü paylaşan Zhong Nanshan, virüsün sınır tanımayacağına ve dünya salgını sona erdirmek istiyorsa, her ülkenin karar vericilerinin bilimsel ve gerçek kanıtlar üzerine uygun kararlar alması ve küresel dayanışma gerektiğine işaret etti.

Anthony Fauci, kızamık ve çocuk felci virüsleri gibi konularda daha önce küresel iş birliğinin başarılı örneklerini sıraladı ve Covid-19 salgınıyla mücadelede küresel iş birliğinin başarıya ulaşmaması için herhangi bir neden bulunmadığını dile getirdi.

Zhong Nanshan, küresel iş birliği için Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koordinasyona liderlik etmesi ve siyaset yerine bilim ve gerçeklere dayanması gerektiğini yineledi.

DURUM İYİYE GİDİYOR 

Anthony Fauci, bir yıl içinde herkesin aşılanmasının zor olduğunu ancak alınan tedbirler vesilesiyle sosyal yaşam, ekonomik faaliyetler ve sınır ötesi seyahatlerin kademeli olarak normale döneceğini kaydetti.

Zhong Nanshan ise, bir yıl içinde büyük değişikliklerin olacağını ancak bir yılda salgının ortadan kaldırılabileceğini düşünmediğini de dile getirdi. Çünkü hala virüs mutasyonları ve yeni enfeksiyonlar gibi birçok bilinmeyen faktörler karşı karşıya bulunduklarını vurgulayan Zhong Nanshan, dünya genelindeki uzmanların yeni ilaçlar, yeni antikorlar ve daha etkili aşılar geliştirmek için iş birliği yapması gerektiğini ifade etti.