Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, çarşamba günü düzenlediği 1, 5 saatlik zirvede gündemin sıcak başlıklarını masaya yatırdı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve kimi müttefiklerinin 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nı diplomatik olarak boykot etme kararına tepki gösteren Putin, müsabakalara bizzat katılacağını ilan etti. Rusya’nın Tass haber ajansının aktardığına göre Putin “Olimpiyat Oyunları’nı politize etme girişimlerine karşı duruşumuz da dâhil olmak üzere, uluslararası spor iş birliği konusunda her zaman birbirimizi desteklediğimizi belirtmek isterim.” dedi.

“Nihayet yüz yüze görüşebileceğimizi umuyorum. Kış Olimpiyatları’nın öncesinde de görüşmeler yapabileceğiz.” diyen Putin’e, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping “Buluşmayı dört gözle beklediği” yanıtını verdi. Taraflar, ayrıca Beijing ve Moskova’nın 2022 ve 2023 yıllarını Beden Eğitimi ve Sporda Rusya-Çin İş Birliği Yılı olarak kutlayacaklarını vurguladı.

PUTİN ÖZEL BİR YER EDİNDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’na katılması Çin kamuoyunda da geniş yer buldu. Global Times gazetesine konuşan Çin Sosyal Bilimler Akademisi Rusya, Doğu Avrupa ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü’nden Araştırma Görevlisi Yang Jin, Rusya’nın katılımı onaylayan ilk ülke olarak “özel bir yer edindiğinin” altını çizdi.

Yang Jin, Putin’in aldığı kararın eski Sovyet coğrafyasını kapsayan Bağımsız Devletler Toplumu üyesi ülkeler nezdinde de olumlu etki yaratacağı tahmininde bulundu. Bununla birlikte Pakistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Syed Arif Hasan, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın düzenlenmesini sabırsızlıkla beklediğini dyuranlar arasına adını yazdırdı. Syed Arif Hasan, “2008 Beijing Yaz Olimpiyatları bizi çok derinden etkiledi. Mükemmel bir etkinlikti. Çok iyi organize edilmişti ve oyunların seviyesi de çok yüksekti. Şimdi de Beijing Kış Olimpiyatları’nı sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

SOĞUK SAVAŞ’A KARŞI BİRLİK

Shanghai Doğu Normal Üniversitesi Rusya Araştırmaları Merkezi’nden uzman Cui Heng de Putin’in Çin’e yapacağı Olimpiyat temalı ziyaretin siyasi ve ekonomik sonuçlarını gündeme getirdi. Moskova yönetiminin Covid-19 sonrasına hazırlık yaptığını dile getiren Cui, siyasi anlamda ise Rusya’nın Ukrayna üzerinden Batı ile yaşadığı gerilimi anımsattı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, sanal zirvede yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ilişkilerin zorlu testlerden başarıyla çıktığını belirtirken, tarafların hegemonik eylemlere ve Soğuk Savaş zihniyetine karşı duracakları sözünü verdi.  Xi konuşmasının devamında, Çin ve Rusya’nın iki ülkenin içişlerine “demokrasi ve insan hakları” adına müdahale eden bazı güçlere rağmen uluslararası ilişkilerde ortak hareket edeceklerini söyledi.

RUSYA’DAN TAİWAN DESTEĞİ

Asya-Pasifik bölgesindeki kirli oyunlara karşı çıktıklarını ve Taiwan adası konusunda Çin’i desteklerini söyleyen Rusya lideri Putin ise iş birliği yapılacak alanları Kuşak ve Yol İnisiyatifi, Avrasya Ekonomik Birliği, ticaret, petrol, gaz, finans, havacılık ve uzay endüstrisi olarak sıraladı.

Öte yandan iki taraf, Rusya’nın Sputnik V ve Sputnik Light koronavirüs aşılarının Çin’de üretiminin düzenlenmesinin önemini vurguladı. Kremlin’den yapılacak açıklamada iki ülke arasında yapılan anlaşma gereceği yılda 150 milyondan fazla doz üretildiği aktarıldı.